..
Dla osób korzystających na co dzień z aparatów słuchowych, właściwy dobór baterii do tych urządzeń ma bardzo istotne znaczenie. Mocny i wydajny akumulator wpływa na prawidłowy odbiór słyszanych dźwięków, przez co umożliwia osobom z dysfunkcją słuchu bezproblemowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeśli nie wiesz, jakie baterie do posiadanego przez Ciebie modelu aparatu słuchowego zakupić, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
Ze względu na swoją budowę i właściwości, najczęściej spotykanym typem ogniw stosowanych w aparatach słuchowych są akumulatorki cynkowo-powietrzne. Ich zaletą – oprócz stosunkowo wysokiej wydajności i niewielkiej ceny – jest utrzymywanie stałego napięcia. Jednocześnie nie zagrażają środowisku naturalnemu, dzięki czemu ich utylizacja jest w pełni bezpieczna. Ogniwo cynkowo-powietrzne ma otwory, przez które do wnętrza dostaje się tlen. Na skutek reakcji z cynkiem, w środku wytwarza się tlenek cynku oraz energia, niezbędna do zasilania urządzenia.
Podstawowym kryterium przy wyborze akumulatorka zawsze powinien być typ posiadanego aparatu słuchowego. Najprostsza klasyfikacja dzieli te urządzenia na douszne oraz zauszne. Baterie dedykowane poszczególnym modelom oznaczone są symbolami liczbowymi oraz kolorami. Ogniwa do wariantów wewnątrzusznych znakuje się liczbami – 10 (żółte) i 312 (brązowe). Z kolei bateriom do aparatów zausznych przypisane są liczby – 13 oraz 312 i kolory odpowiednio: pomarańczowy oraz brązowy. Uzupełnienie oferty stanowią ogniwa oznaczone kolorem niebieskim i liczbą 675, charakteryzujące się najdłuższą żywotnością. Są one przeznaczone do aparatów o większym zapotrzebowaniu na energię.
Kwestią, która z pewnością interesuje wszystkich posiadaczy aparatów słuchowych, jest to, na jak długo dany typ ogniwa wystarczy do zasilania urządzenia. Jak już wspomnieliśmy, akumulatory typu 675 (niebieskie) wytrzymują najdłużej, bo nawet do 20 dni. Baterie do aparatów słuchowych 312 standardowo osiągają średnią żywotność ok. 1 tygodnia, choć w zależności od intensywności eksploatacji taki produkt może wystarczyć nawet na 10 dni. Z kolei ogniwa typu 13 działają zwykle od 7 dni do 2 tygodni. Najkrótszą żywotność oferują najmniejsze akumulatorki, oznaczone liczbą 10. W ich przypadku standardowa wydajność wynosi 3-7 dni.
Pamiętaj, że na żywotność baterii do aparatów słuchowych wpływa bardzo wiele czynników. To od nich w dużej mierze zależy, na jak długo wystarczy dany akumulator. Do najważniejszych uwarunkowań determinujących faktyczną wydajność baterii, należą:
To tylko kluczowe czynniki, warunkujące czas przydatności do użycia baterii w aparatach słuchowych. Warto zwracać uwagę na jeszcze jedną, nie mniej istotną kwestię, czyli markę produktu. Najdłuższą żywotność wykazują wyroby renomowanych producentów, np. firmy Rayovac, oferującej szeroki wybór akumulatorów wszystkich najpopularniejszych typów, dostępnych w dużych, ekonomicznych zestawach w przystępnej cenie.
Kondycja baterii w aparacie słuchowym zależy również od jego prawidłowej eksploatacji. Urządzenie najlepiej wyłączać zawsze wtedy, gdy nie jest używane. Nie powinieneś też łączyć akumulatorów o różnych mocach w jednym urządzeniu. Większość z nich wymaga aktywacji, dlatego po odpakowaniu odczekaj ok. 1-2 minut, zanim umieścisz ogniwo w swoim aparacie. Zużytych baterii nie wyrzucaj do kosza na śmieci, lecz do specjalnie przeznaczonego na to pojemnika.
..