Jak działa żarówka z czujnikiem ruchu?

Jak żarówkę h7 wybrać do samochodu?
26 września 2019

Jak działa żarówka z czujnikiem ruchu?

Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawia się inteligentne oświetlenie, włączające się po wykryciu ruchu. Jeszcze do niedawna montowane głównie w ogrodach, garażach czy piwnicach, obecnie coraz częściej wybierane także do wnętrz mieszkalnych. Szeroki wybór dostępnych lamp oraz źródeł światła sprawia, że każdy z nas może skonfigurować dowolny, w pełni zautomatyzowany system oświetleniowy. Co ważne – nie trzeba już inwestować w kosztowne oprawy ani kupować dodatkowych akcesoriów. Tanią i bardzo wygodną alternatywą stały się bowiem energooszczędne żarówki z czujnikiem ruchu.

Alternatywa dla drogich opraw oświetleniowych

Jeszcze do niedawna, chcąc mieć w swoim domu automatyczne oświetlenie, należało nabyć specjalną oprawę z sensorem ruchu, albo dokupić osobny czujnik do posiadanej już lampy. W obu przypadkach trzeba było liczyć się z dodatkowym wydatkiem, wynoszącym od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Obecnie, obie opcje można zastąpić poprzez kupno żarówki z wbudowaną detekcją ruchu – najtańsze kosztują już od kilkunastu złotych. Z całą odpowiedzialnością można więc rzec, że automatycznie uruchamiające się oświetlenie jest udogodnieniem, na które stać każdego.

Żarówki z czujnikiem ruchu – metoda działania

Podstawową zaletą żarówki z czujnikiem ruchu – oprócz relatywnie niskiej ceny – jest to, że można podłączyć ją praktycznie do każdej oprawy oświetleniowej ze standardowym gwintem E27. Dzięki temu, że czujnik wbudowany jest w źródło światła, inteligentne oświetlenie nie będzie wymagało żadnych dodatkowych urządzeń.

Zasada działania takiego rozwiązania jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Wbudowany w żarówkę detektor włącza światło automatycznie. Wystarczy, że wykryje ruch w określonym dla danego modelu obszarze. W przypadku standardowych żarówek domowych wykrywanie ruchu działa zwykle w promieniu ok. 5 metrów. Choć na rynku dostępne są produkty znacznie bardziej czułe. Zwykle światło zapala się na określony czas, np. 60 sekund. Oczywiście, czujnik pracuje bez przerwy i jeśli nadal będziemy wykonywać ruch w danym obszarze, światło nie zgaśnie po upływie tego czasu. Zaoszczędzona w ten sposób energia w skali roku potrafi dać wymierne oszczędności, wielokrotnie rekompensujące koszty wymiany oświetlenia w domu.

LED czy tradycyjna? Rodzaje żarówek z detekcją ruchu

Producenci oferują nam szeroki wybór źródeł światła wyposażonych w odpowiednie sensory. Od żarówki LED E27 o mocy odpowiadającej 100W po najbardziej niestandardowe moce i barwy światła. Wybierając żarówkę, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak:

  • odległość, w jakiej czujnik wykrywa ruch,
  • czas, na jaki uruchomione zostaje oświetlenie,
  • moc żarówki oraz
  • barwę światła.

Obecnie największą popularnością cieszą się rzecz jasna żarówki ledowe, ze względu na swój energooszczędny charakter oraz nieporównywalnie dłuższą żywotność. Cena za takie udogodnienie nie jest wygórowana – żarówki z czujnikiem ruchu kupimy już od kilkunastu złotych za sztukę.

Gdzie zastosować żarówkę z czujnikiem?

Jak się okazuje, tego rodzaju rozwiązania znajdą zastosowanie w bardzo wielu pomieszczeniach. Doskonałym przykładem są wszelkiego rodzaju ciągi komunikacyjne: korytarze, schody czy klatki schodowe. Wszędzie tam, gdzie światło potrzebne jest przez krótki moment, wydajna żarówka z czujnikiem ruchu pozwala oszczędzać energię elektryczną, ograniczając czas świecenia do niezbędnego minimum. Wyposażone w odpowiedni sensor żarówki doskonale sprawdzają się również w pozostałych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka czy pokój dziecięcy. Będą również niezastąpione w garażu czy warsztacie. Bardzo często do niektórych pomieszczeń wchodzimy, mając obie ręce zajęte. Automatyczne uruchamianie światła staje się wówczas udogodnieniem. Pozwala  na swobodne kontynuowanie rozpoczętych czynności, bez konieczności sięgania ręką w kierunku włącznika, czy szukania go w ciemności, co bywa bardzo kłopotliwe.

Komentarze są wyłączone.