Jakie lampy robocze do ciągników?

Co warto wiedzieć o lampach ksenonowych?
18 marca 2020
Żarówki samochodowe – jakie rodzaje i typy wybrać?
15 maja 2020

Jakie lampy robocze do ciągników?

Wyposażenie ciągnika rolniczego w odpowiednie lampy robocze wpływa na bezpieczeństwo oraz podnosi komfort wykonywania prac polowych. Światło emitowane przez taki reflektor powinno być nie tylko mocne, ale jednocześnie przyjazne dla ludzkiego wzroku. Nie bez znaczenia są również żywotność lampy i jej zapotrzebowanie na prąd. W starszych traktorach tradycyjnie montowano halogeny, jednak w najnowocześniejszych modelach fabrycznie zakłada się oświetlenie LED. Które z nich jest wydajniejsze i jakie lampy robocze do ciągników sprawdzają się najlepiej? Pomagamy wybrać reflektory do traktora! Sprawdź!

Zadania lampy roboczej

O ile światła drogowe we wszystkich pojazdach – w tym także ciągnikach rolniczych – mają na celu ułatwienie bezpiecznego poruszania się po ulicach, oświetlenie robocze ma zapewnić optymalną widoczność w trakcie wykonywania prac na polu. Lampy tego rodzaju nie mają homologacji do używania ich w ruchu, dlatego wykorzystuje się je wyłącznie poza drogami publicznymi.

Z uwagi na konieczność wykonywania pracy przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych, tego typu reflektory powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami, z których najważniejsze to:

  • odpowiedni stopień szczelności, zabezpieczający wnętrze lampy przed wilgocią,
  • mocna konstrukcja obudowy, chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • dostatecznie jasny strumień świetlny,
  • ekonomiczny pobór energii z akumulatora,
  • odporność na wstrząsy.

Jednocześnie lampy robocze do ciągników rolniczych nie powinny oślepiać zarówno operatora maszyny, jak i osób pracujących w jej bezpośrednim otoczeniu.

Lampa robocza do traktora – halogen czy LED?

Podobnie jak samochody starszego typu, również ciągniki wyposażane były w reflektory halogenowe, będące wówczas najbardziej wydajnym źródłem światła. Obecnie, takie żarniki stopniowo wypierane są przez technologię LED, która obnaża wszystkie wady halogenów, takie jak wysoki pobór prądu czy krótsza żywotność.

Dostępne w ofercie sklepu KOMAN lampy robocze LED do ciągników zostały przystosowane do zasilania bezpośrednio z akumulatora maszyny. Dzięki temu istnieje możliwość zainstalowania ich w każdym modelu ciągnika, do tej pory wyposażonego w oświetlenie halogenowe. Reflektory te wyróżniają się przyjazną barwą światła, która nie męczy oczu. Dodatkowo pełna jasność diody osiągana jest natychmiast po włączeniu, dzięki czemu nie trzeba czekać na „rozgrzanie” się żarówki, jak ma to miejsce w przypadku halogenu. Lampa LED robocza jest produktem, który odznacza również znacznie dłuższa żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarników. Dioda może działać bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Jak wybrać oświetlenie LED robocze?

Rynek oferuje szeroki wybór lamp roboczych do ciągników rolniczych. W zależności od posiadanego sprzętu są one dostępne w formie okrągłych, prostokątnych lub kwadratowych reflektorów o różnej mocy, co pozwala dostosować parametry oświetlenia do indywidualnych potrzeb operatora maszyny. Od świateł drogowych wymaga się jedynie tego, by świeciły z odpowiednią mocą i nie oślepiały innych kierowców, z kolei te robocze spełniają dodatkowe funkcje techniczne. Mają ułatwiać prace – często w ekstremalnych warunkach. Właśnie dlatego, warto wyposażyć swój pojazd w markowe oświetlenie od renomowanych producentów, takich jak OSRAM, by mieć pewność wyboru niezawodnych lamp najwyższej jakości.

Nie tylko do traktorów

Reflektory LED mogą być wykorzystywane jako lampy robocze nie tylko w ciągnikach rolniczych. Tego rodzaju produkty znajdą zastosowanie m.in. w kombajnach, agregatach uprawowych czy przyczepach, ale także poza rolnictwem. Od lat oświetlenie robocze LED użytkowane jest w budownictwie – zarówno montuje się je na pojazdach, jak i budynkach w celu rozświetlania placów i terenów budowy. Dostępne w ofercie naszego sklepu online rozwiązania sprawdzą się również w obiektach i maszynach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie wykonywanie codziennych obowiązków wymaga optymalnego, bezpiecznego oświetlenia.

Komentarze są wyłączone.