Zobacz, jak działa żarówka z czujnikiem zmierzchu

Naświetlacz LED
Dowiedz się, do czego służy naświetlacz LED!
29 października 2019
Żarówka zmieniająca kolor do pokoju dziecka – sprawdź, czy warto!
20 grudnia 2019

Zobacz, jak działa żarówka z czujnikiem zmierzchu

Żarówka z czujnikiem zmierzchu

Cieszące się coraz większą popularnością żarówki z czujnikiem zmierzchowym znajdują swoje zastosowanie wszędzie, gdzie wymagane jest stałe i zautomatyzowane oświetlenie. Możesz z powodzeniem użyć ich w domu, ogrodzie czy parkingu. Sprawdź, jak działa model wyposażony w sensor zmierzchu i zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego źródła światła.

Jak działają żarówki z czujnikiem zmierzchowym?

Choć zastosowanie czujników zmroku w domowym oświetleniu nie jest niczym nowym, to trzeba przyznać, że żarówki z taką czujkę pojawiły się w sprzedaży niedawno. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł zaczynają one świecić nie po wciśnięciu włącznika, ale w momencie, gdy natężenie światła zewnętrznego jest odpowiednio słabe. Ten mechanizm od lat wykorzystywany jest m.in. w oświetleniu ulic – większość latarni zapala się automatycznie – gdy na dworze zrobi się ciemno. Identycznie działa to w przypadku domowych i warsztatowych żarówek, które również korzystają ze standardowego czujnika. Gdy natężenie światła zewnętrznego wzrasta (robi się widno), czujka wykrywająca jasność na podstawie widma wyłącza lampę. Wszystko odbywa się automatycznie, dzięki czemu nie musisz pamiętać o codziennym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia.

Najważniejsze zalety zastosowania źródeł światła z czujnikiem zmierzchu:

  • w pełni automatyczne oświetlenie domu, ogrodu, podjazdu lub dowolnego obiektu,
  • brak dodatkowych czynności montażowych – wystarczy wkręcić żarówkę,
  • szeroki wybór modeli i parametrów,
  • brak konieczności zakupu zewnętrznego detektora zmierzchowego.

 

Żarówka z czujnikiem zmierzchu

 

Świetlówka czy żarówka LED z czujnikiem zmierzchu?

Kilka lat temu rynek zrewolucjonizowały kompaktowe świetlówki z czujką zmierzchu, znacznie bardziej energooszczędne niż klasyczne modele wolframowe. Obecnie, tego typu rozwiązania nadal znajdziesz w sklepach, jednak stopniowo wypierają je nowocześniejsze produkty z diodą LED. W porównaniu z ze świetlówkami, diody ledowe zużywają o wiele mniej prądu i mają znacznie dłuższą żywotność. Producenci żarówek LED oferują bogaty wybór barw światła, kształtów i mocy, czego nie da się powiedzieć o świetlówkach.

Jak wybrać żarówkę LED z czujnikiem zmierzchowym?

Wybierając LEd-y z wbudowanym wyłącznikiem zmierzchowym, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W zależności od preferowanej barwy oświetlenia możesz zdecydować się na ciepłe, neutralne lub zimne światło, kierując się podaną na opakowaniu temperaturą barwową podawaną w Kelwinach [K]. W ofercie producentów znajdziesz modele o zróżnicowanej mocy znamionowej. Odpowiada ona mocy klasycznej żarówki wolframowej. Przykładowo, żarówka LED z czujnikiem zmierzchu PARATHOM SENSOR A75 marki Osram ( https://koman.pl/sklep/oswietlenie-domowe/zarowka-parathom-sensor-a75-11w-2700k-e27-czujnik-zmierzchowy-dsfr-kopia/) oferuje moc 11W, co odpowiada 75 watom „tradycyjnej” żarówki. Wyższe moce – 20, 30, 50 a nawet 100W – zarezerwowane są dla profesjonalnych naświetlaczy. W zależności od potrzeb możesz wybrać również gwint – typowy e27 to tylko jeden z wielu oferowanych przez producentów.

Oświetlenie LED z wyłącznikiem zmierzchowym – czy warto?

Z całą pewnością żarówka z czujnikiem zmierzchu jest propozycją, którą powinieneś rozważyć, jeśli Twoim priorytetem jest automatyzacja oświetlenia w domu lub na zewnątrz. Tego rodzaju źródło światła nie wymaga skomplikowanego montażu, więc możesz użyć jej dosłownie wszędzie. Co więcej, takie światło natychmiast po uruchomieniu będzie świecić pełną mocą – nie musisz czekać, aż się „rozgrzeje”. Automatyczne oświetlenie LED jest więc pomysłem, który z pewnością warto uwzględnić, projektując inteligentny, wygodny i energooszczędny dom.

Komentarze są wyłączone.