..
Odpowiednio dobrane żarówki samochodowe h7 znacznie zwiększają wygodę i bezpieczeństwo jazdy po zmierzchu oraz w trudnych warunkach pogodowych. Montuje się je w reflektorach głównych pojazdu jako światła mijania oraz drogowe. Zastosowanie jednego żarnika o odpowiednio dużej żywotności i poprawnie dobranych parametrach zapewnia nam długi czas eksploatacji. Daje również gwarancję niezawodności oraz komfortu prowadzenia samochodu. Sprawdź jak prawidłowo dobrać żarówkę h7 do swojego pojazdu i na które aspekty zwrócić szczególną uwagę.
Przełożenie żarówki samochodowej nie jest skomplikowanym procesem i w większości przypadków da się to zrobić we własnym garażu. Problem może pojawić się w przypadku tych aut, w których dostęp do klosza od strony komory silnika jest mocno utrudniony. W takim przypadku z pomocą przyjdzie nam warsztat samochodowy lub autoryzowana stacja obsługi pojazdów. Koszt przełożenia żarówki to z reguły maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Należy pamiętać, że wymiana powinna być dokonywana parami. Nie należy wymieniać wyłącznie jednej strony ze względu na ograniczoną żywotność sprawnego żarnika, który również niebawem może ulec przepaleniu. Poza tym dwie różne żarówki mogą emitować zupełnie inne światło, zarówno jeśli chodzi o barwę, jak i moc strumienia świetlnego.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów żarówek samochodowych h7. Najpopularniejsze są klasyczne halogenowe, wypełnione związkiem gazów: jodu oraz bromu. Oprócz nich producenci oferują również żarniki ksenonowe (emitujące światło białe, lekko wpadające w niebieskie) oraz LED. Charakteryzują się dłuższą żywotnością oraz mniejszym poborem prądu.
Jednym z najważniejszych parametrów, który należy uwzględnić, kupując żarówki samochodowe, jest emitowanego przez nie barwa światła. Zarówno w przypadku tradycyjnych żarówek e27 100W (z czujnikiem ruchu lub zmierzchu), barwy źródeł światła w samochodach mierzy się w stopniach Kelwina (K). Klasyczne żarówki w światłach drogowych, mijania lub do jazdy dziennej, emitują strumień świetlny o temperaturze barowej w zakresie 4300-6000K. Im jest ona wyższa, tym barwa światła jest bardziej biała.
Kolejną cechą, jaką należy uwzględnić przy wyborze żarówki do samochodu, jest wartość strumienia świetlnego mierzona w lumenach (lm). Im więcej lumenów emituje żarnik, tym jaśniejszym światłem świeci reflektor. Każda żarówka samochodowa h7 przed wprowadzeniem do sprzedaży poddawana jest specjalnym testom w warunkach laboratoryjnych.
Kupując klasyczne żarówki z gwintem e27, możemy wybrać produkt o dowolnej mocy. W przypadku lamp samochodowych takiej swobody nie ma. To, z jaką mocą ma świecić reflektor, precyzyjnie regulują przepisy. Żarówki w samochodach osobowych powinny charakteryzować się napięciem 12V i mocą 55W. Dla porównania w autach ciężarowych obowiązujące wartości wynoszą 24V/70W. Oczywiście, kupując żarówki ledowe, lub ksenonowe, parametry będą inne, jednak wartości te powinny odpowiadać opisanym powyżej.
Dochodzimy do kryterium, które nigdy nie powinno być decydujące przy wyborze. Jednak ze względu na ogromny rozrzut cenowy, nie należy go lekceważyć. Ile powinna kosztować żarówka do samochodu h7? Na rynku znajdziemy zarówno produkty za kilka, kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych. Ceny uzależnione są od wielu czynników opisanych powyżej: barwy światła, wartości strumienia świetlnego oraz rodzaju żarówki. Xenony będą znacznie droższe niż halogeny czy światła LED. Wpływ na cenę mają również marka i model. Topowi producenci, tacy jak Osram, Philips czy Bosch, oferują droższe rozwiązania. Jednak w zamian za to proponują dużo lepsza jakość wykonania, dłuższą żywotność oraz mocniejsze natężenie strumienia świetlnego.
Jak widać na wybór odpowiedniej żarówki samochodowej ma wplyw wiele czynników. Praktyka pokazuje, że na tego typu kwestiach zwyczajnie nie opłaca się przesadnie oszczędzać. Najtańsze opcje warto odrzucić już na starcie. Przy zakupie warto zdać się na opinie innych użytkowników. Można także zapytać sprzedawcy o to, który z dostępnych produktów oferuje najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny.
..